Trycholog

Nowoczesne Centrum Medyczne w Warcie

Trycholog

Piękne i gęste włosy od czasów starożytności były symbolem atrakcyjności. Włosy to podstawowy element wizerunku każdego z nas, nie ma więc nic dziwnego w tym, że pragniemy o nie dbać.

Wypadanie włosów i inne schorzenia dotyczące skóry głowy są uciążliwym problemem i często prowadzą do kompleksów oraz pogorszenia samopoczucia, dlatego właśnie warto dowiedzieć się więcej o trychologii – dziedzinie nauki zajmującej się włosami i skórą głowy.

Specjaliści:

mgr Paulina Kowalczyk

Trychologia (z greckiego trikhos – włos; logos – nauka) to nauka zajmująca się profilaktyką, diagnozowaniem oraz leczeniem chorób dotyczących włosów i skóry głowy. Jest to stosunkowo nowa dziedzina nauki, która ostatnio rozwija się wyjątkowo intensywnie. Trychologia jest dziedziną interdyscyplinarną – co oznacza, że wymaga współpracy wielu specjalistów, w tym: dermatologa, endokrynologa, a czasami nawet psychologa.

Dla kogo trycholog?

Po pomoc trychologa powinny sięgnąć osoby borykające się z problemem schorzeń włosów i skóry głowy. Najczęściej w gabinecie trychologa pojawiają się osoby z problemem wypadania włosów. Oto kilka podstawowych jednostek chorobowych, które skłaniają do diagnostyki trychologicznej:

  • łuszczyca owłosionej skóry głowy – objawia się pojawienie się na skórze głowy grudek i blaszek (czyli nawarstwionych, zlewających się grudek), skóra może być lekko zaczerwieniona i złuszczać się. 
  • łupież i łojotokowe zapalenie skóry – w obrazie klinicznym tych schorzeń możemy obserwować żółto-szare łuski na skórze głowy oraz świąd i wypadanie włosów.
  • łysienie – czyli przejściowa lub trwała utrata włosów, wyróżniamy między innymi:
    • łysienie androgenowe – najczęstszy typ łysienia, częste zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, wynika z działania androgenów (tak zwanych męskich hormonów płciowych), które prowadzi do zanikania mieszków włosowych i trwałej utraty włosów; wypadanie włosów na tle androgenozależnym u mężczyzn objawia się typowo na czubku głowy oraz na czole – tworzą się charakterystyczne zakola; u kobiet zaś obserwujemy rozproszone przerzedzenie włosów na szczycie głowy;
    • łysienie bliznowaciejące – u jego podstawy leży włóknienie mieszków włosowych, prowadzące do trwałej utraty włosów;
    • łysienie plackowate – objawia się przejściowymi lub trwałymi ogniskami wyłysienia o różnej wielkości, u podstawy schorzenia leżą czynniki autoimmunologiczne.

Zaobserwowanie utraty włosów i innych nieprawidłowości w obrębie skóry głowy powinno nas skłonić do wizyty u specjalisty.

Warto pamiętać, że przyczyny utraty włosów mogą być naprawdę różne. Oprócz typowych postaci łysienia, utrata włosów może być związana między innymi z przyjmowanymi lekami, czy z zaburzeniami hormonalnymi, takimi jak niedoczynność i nadczynność tarczycy, a także z chorobą wątroby i cukrzycą.

Z tego względu nie warto bagatelizować objawu, jakim jest wypadanie włosów. Jego diagnostyka pozwoli nam nie tylko na rozpoczęcia odpowiedniego leczenia, ale także na odzyskanie zadowalającego nas wyglądu i pewności siebie.

Inne Usługi

Neurolog

Neurochirurg

Chirurg Onkolog

Chirurg

Urolog

Dermatolog

Ginekolog

Endokrynolog

Diabetolog

Psychiatra

Pulmonolog

Ultrasonografia – USG

Alergolog / alergolog dziecięcy

Akupunktura

Dietetyk

Kosmetolog

Trycholog

Okulista

Ortopeda

Masażysta

Kardiolog

Chirurg naczyniowy

Doppler (USG żył)

Reumatolog

POTRZEBUJESZ WIĘCEJ INFORMACJI ?

Kalendarz wizyt

Sprawdź aktualny kalendarz wizyt na nadchodzący tydzień.

Stomatologia Adent

ul. Cielecka 43, 98-290 Warta
tel: 728 386 829