Specjaliści:
Czym jest dla nas skóra?
Skóra jest największym organem naszego ciała i stanowi barierę chroniącą człowieka przed środowiskiem zewnętrznym oraz utratą wody. Gdyby nie jej integralność, bylibyśmy bezbronni wobec drobnoustrojów i toksycznych substancji. Masa skóry stanowi nawet 15% wagi ciała, a jej powierzchnia to około 2m2 – jest więc naszym największym organem. Jej stan jest odzwierciedleniem tego, co dzieje się w organizmie. Z tego powodu nie należy bagatelizować sygnałów, które wysyła.
Konsultacja dermatologiczna jest pierwszym etapem w diagnostyce i leczeniu chorób skóry. Dermatolog rozpozna problem, rozwieje wątpliwości i dobierze odpowiednią terapię i pielęgnację.
W trakcie konsultacji dermatologicznej lekarz zbiera szczegółowy wywiad i ocenia stan skóry, a w razie potrzeby zleca dalsze szczegółowe badania diagnostyczne.
Jakie objawy powinny skłonić Cię do konsultacji z dermatologiem?
Konsultacje dermatologiczne są zalecane w przypadku wszelkich zmian widocznych na skórze – nawet te z pozoru błaho wyglądające zmiany mogą być objawem poważnych chorób.
Do wizyty u specjalisty powinny Cię skłonić przede wszystkim:
-
- wysypka, pokrzywka,
-
- rumień, obrzęk skóry,
-
- świąd,
-
- przebarwienia /odbarwienia,
-
- suchość skóry,
-
- łojotok,
-
- wypadanie włosów,
-
- łamliwość paznokci,
-
- brodawki,
-
- znamiona,
-
- blizny, rozstępy.
Jakie choroby leczy dermatolog?
Najczęstszymi wskazaniami do konsultacji dermatologicznej stanowią poniżej wymienione dermatozy:
-
- trądzik młodzieńczy,
-
- trądzik różowaty,
-
- łojotokowe zapalenie skóry,
-
- łuszczyca,
-
- atopowe zapalenie skóry (AZS),
-
- alergiczne kontaktowe zapalenie skóry,
-
- pokrzywka,
-
- łysienie androgenowe,
-
- łysienie plackowate,
-
- bielactwo,
-
- nowotwory skóry,
-
- nadpotliwość pach, dłoni i stóp,
-
- blizny i rozstępy,
-
- znamiona barwnikowe,
-
- choroby wirusowe skóry,
-
- zakażenia bakteryjne skóry,
-
- grzybice skóry i paznokci.

Zabiegi dermatologiczne
Pracujemy urządzeniem Plasma IQ, która ma wiele zastosowań, w tym:
-
- wykonania bezinwazyjnego liftingu powiek, pozwalające uzyskać efekt już przy pierwszym zabiegu,
-
- likwidacja „kurzych łapek”,
-
- likwidacja zmarszczek nad górną wargą – tzw. „zmarszczek palacza” oraz zmarszczek okolicy ucha,
-
- leczenie wspomagające trądziku oraz w zabiegach usuwania blizn potrądzikowych,
-
- usuwania brodawek i innych zmian skórnych (kępki żółte, włókniaki, brodawki łojotokowe),
-
- leczenia rozstępów i blizn pooperacyjnych.

Zabieg elektrochirurgiczny przy użyciu kautera SURTRON D. opiera się na tym, że energia prądu elektrycznego jest zamieniana na ciepło, którego wynikiem działania jest niszczenie zmienionych tkanek. Elektrochirurgie wykonuje się za pomocą elektrod o różnym kształcie, odpowiednio dobranych w zależności od rodzaju zmiany. Zabieg na niechciane zmiany na skórze wpływa pozytywnie na wygląd cery. Dzięki niemu można pomóc z niektórymi zmianami (włókniaki, brodawki, prosaki). Usuwaniem dużych zmian skórnych zajmuje się chirurg w Naszym Centrum Medycznym.
Wymrażanie zmian skórnych- czyli kriochirurgia (CRYO-S Electric II) to bezkrwawa oraz bezpieczna metoda usuwania zmian polegająca na miejscowym, kontrolowanym niszczeniu chorej tkanki przez jej zamrażanie przy wykorzystaniu zimna czyli azotu w postaci ciekłej. Wymrażanie stosuje się najczęściej do zmian potocznie nazywanych kurzajkami. Zabieg polega na dotknięciu zmiany metalowym prętem o bardzo niskiej temperaturze, około – 195 stopni Celsjusza.
Zabieg jest przeprowadzany w sterylnych warunkach. W zależności od ilości usuwanych zmian czas zabiegu jest krótki. Usunięcie jednej zmiany trwa od 5 do 30 sekund. Wymrażanie zmiany może wiązać się z delikatnym odczuciem bólu, ale w większości przypadków nie wymaga znieczulenia. W czasie kriochirurgii tkanka ulega zniszczeniu bez rozcinania skóry, dzięki czemu pacjent nie jest narażony na dolegliwości charakterystyczne dla normalnych zabiegów chirurgicznych. Po kriochirurgii raczej nie grożą również pacjentom wtórne zakażenia po zabiegu.
Po zabiegu może pojawić się pęcherzyk, który stopniowo zamieni się w strupek, po około 2 tygodniach strupek odpadnie samoistnie.
Poprzez zamrożenie minimalizuje się ryzyko powstawania przebarwień. Zalecenia po zabiegu sprowadzają się jedynie do stosowania zaleconej przez lekarza maści.

Jak się przygotować do konsultacji dermatologicznej?
-
- wykonaj dokładny demakijaż,
-
- jeśli podejrzewasz choroby paznokci- usuń lakier do paznokci,
-
- zrezygnuj z opalania i solarium jeśli celem wizyty jest badanie znamion (zaleca się minimum 4 tygodnie przerwy od ekspozycji na słońce),
-
- przygotuj listę wszystkich przyjmowanych leków, suplementów oraz listę przebytych chorób.