Specjaliści:
Trychologia (z greckiego trikhos – włos; logos – nauka) to nauka zajmująca się profilaktyką, diagnozowaniem oraz leczeniem chorób dotyczących włosów i skóry głowy. Jest to stosunkowo nowa dziedzina nauki, która ostatnio rozwija się wyjątkowo intensywnie. Trychologia jest dziedziną interdyscyplinarną – co oznacza, że wymaga współpracy wielu specjalistów, w tym: dermatologa, endokrynologa, a czasami nawet psychologa.
Dla kogo trycholog?
Po pomoc trychologa powinny sięgnąć osoby borykające się z problemem schorzeń włosów i skóry głowy. Najczęściej w gabinecie trychologa pojawiają się osoby z problemem wypadania włosów. Oto kilka podstawowych jednostek chorobowych, które skłaniają do diagnostyki trychologicznej:
- łuszczyca owłosionej skóry głowy – objawia się pojawienie się na skórze głowy grudek i blaszek (czyli nawarstwionych, zlewających się grudek), skóra może być lekko zaczerwieniona i złuszczać się.
- łupież i łojotokowe zapalenie skóry – w obrazie klinicznym tych schorzeń możemy obserwować żółto-szare łuski na skórze głowy oraz świąd i wypadanie włosów.
- łysienie – czyli przejściowa lub trwała utrata włosów, wyróżniamy między innymi:
- łysienie androgenowe – najczęstszy typ łysienia, częste zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, wynika z działania androgenów (tak zwanych męskich hormonów płciowych), które prowadzi do zanikania mieszków włosowych i trwałej utraty włosów; wypadanie włosów na tle androgenozależnym u mężczyzn objawia się typowo na czubku głowy oraz na czole – tworzą się charakterystyczne zakola; u kobiet zaś obserwujemy rozproszone przerzedzenie włosów na szczycie głowy;
- łysienie bliznowaciejące – u jego podstawy leży włóknienie mieszków włosowych, prowadzące do trwałej utraty włosów;
- łysienie plackowate – objawia się przejściowymi lub trwałymi ogniskami wyłysienia o różnej wielkości, u podstawy schorzenia leżą czynniki autoimmunologiczne.
Zaobserwowanie utraty włosów i innych nieprawidłowości w obrębie skóry głowy powinno nas skłonić do wizyty u specjalisty.
Warto pamiętać, że przyczyny utraty włosów mogą być naprawdę różne. Oprócz typowych postaci łysienia, utrata włosów może być związana między innymi z przyjmowanymi lekami, czy z zaburzeniami hormonalnymi, takimi jak niedoczynność i nadczynność tarczycy, a także z chorobą wątroby i cukrzycą.
Z tego względu nie warto bagatelizować objawu, jakim jest wypadanie włosów. Jego diagnostyka pozwoli nam nie tylko na rozpoczęcia odpowiedniego leczenia, ale także na odzyskanie zadowalającego nas wyglądu i pewności siebie.