Specjaliści:
Kiedy się udać do ortopedy?
Do ortopedy należy się zgłosić za każdym razem, kiedy u pacjenta pojawiają się jakiekolwiek niepokojące objawy ze strony układu ruchu. Specjalista może pomóc osobom z nagłymi urazami, które pojawiły się w następstwie nieszczęśliwego wypadku czy uprawiania sportu. Lekarz z zakresu ortopedii zleca pacjentom odpowiednią rehabilitację, wykonuje badania obrazowe i drobne zabiegi w trybie ambulatoryjnym, a w razie potrzeby kieruje na operację.
Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u ortopedy?
Na wizytę u ortopedy powinny zgłosić się osoby, u których występują takie objawy, jak:
-
- ból stawów,
- ograniczenie ruchomości stawów,
- bóle kości,
- problemy z poruszaniem się,
- obrzęki narządu ruchu,
- siniaki i krwiaki,
- przykurcze mięśni,
- podejrzenie złamania lub zwichnięcia.

Jak przebiega wizyta u ortopedy?
Wizyta u ortopedy rozpoczyna się od zapoznania się lekarza z dotychczasową dokumentacją medyczną pacjenta. Następnie specjalista przechodzi do wywiadu – pyta pacjenta o objawy, ich nasilenie oraz okoliczności ich powstania. W trakcie konsultacji ortopeda może przeprowadzić podstawowe badania fizykalne, ale do postawienia diagnozy właściwie zawsze jest potrzebne badanie obrazowe – USG, RTG, rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa. W zależności od indywidualnych potrzeb, podczas wizyty lekarz może unieruchomić staw ortezą, wykonać dostawową iniekcję leku czy zdjąć opatrunek gipsowy.
Jakie choroby diagnozuje ortopeda?
-
- zwyrodnienia stawów,
- przeciążenia stawów,
- dyskopatie,
- przepuklinę dyskową,
- zwichnięcia i skręcenia stawów,
- naderwania i zerwania ścięgien,
- zerwanie więzadeł,
- uszkodzenia łąkotek,
- halluksy,
- płaskostopie,
- kolana koślawe,
- wady postawy (skoliozę, kifozę, lordozę),
- ostrogę piętową,
- łokieć tenisisty,
- kolano biegacza,
- zespół cieśni nadgarstka,
- dysplazję stawu biodrowego.

Co po wizycie u ortopedy?
Po wizycie u ortopedy należy wdrożyć wszystkie jego zalecenia. Czasami wystarczy wyłącznie postępowanie farmakologiczne (maści, żele, dostawowe iniekcje leków), uzupełniane o dopasowaną do potrzeb rehabilitację. W innych przypadkach konieczne jest unieruchomienie i odciążenie chorego stawu, a nawet zabiegi chirurgiczne. Oczywiście należy pamiętać również o wizytach kontrolnych.