Specjaliści:
Kiedy się udać do okulisty?
Do okulisty należy się udać w sytuacji jakichkolwiek niepokojących objawów ze strony narządu wzroku. Okulista pomoże w dobraniu odpowiednich okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych, wykona badanie wzroku, pomoże także w przypadku nagłego urazu oka czy konieczności usunięcia z oka ciała obcego. Należy pamiętać, że osoby ze zdiagnozowanymi przewlekłymi chorobami oczu czy wadami wzroku powinny się zgłaszać do specjalisty okulistyki na regularne badania kontrolne.
Okulista – jakie mogą być objawy chorób i wad wzroku?
Lekarze okuliści pomagają pacjentom, u których występują takie objawy, jak:
-
- pogorszenie ostrości widzenia,
- gorsze widzenie w nocy,
- niedowidzenie z bliska,
- niedowidzenie z daleka,
- niewyraźne widzenie kolorów,
- bóle oczu,
- nadmierne łzawienie oczu,
- suchość oczu,
- pieczenie i swędzenie oczu,
- nadwrażliwość na światło,
- zaczerwienienie oczu,
- ciało obce w oku.
Do okulisty można się zgłosić również w sytuacji pojawienia się zmian w okolicach oka czy nagłych urazów.
Okulista – jak przebiega wizyta?
Przebieg wizyty u okulisty zależy od problemu, z którym zgłasza się pacjent. Rozpoczyna się ona od zapoznania się lekarza z dokumentacją medyczną pacjenta oraz wywiadu lekarskiego, Okulista pyta o występujące objawy, ich nasilenie, przebyte choroby, urazy i przyjmowane leki. W zależności od potrzeb specjalista okulistyki może wykonać specjalistyczne badania.
W ofercie posiadamy OCT dzięki któremu można wykonać zestaw badań gałki ocznej, od rogówki po siatkówkę, w jednym, kompaktowym urządzeniu. Nowe REVO FC umożliwia wykonywanie pomiarów i kwantyfikacji oraz monitorowanie zmian chorobowych zarówno przedniego, jak i tylnego odcinka, włącznie z pomiarami długości osiowej gałki ocznej. Pozwala na szybkie wykrywanie zmian jaskrowych oraz śledzenie postępów leczenia.
Wśród wad wzroku oraz chorób oczu, które diagnozuje i leczy okulista, znajdują się między innymi:
-
- dalekowzroczność,
- krótkowzroczność,
- astygmatyzm,
- zez,
- zapalenie spojówek,
- zaćma,
- jaskra,
- odwarstwienie siatkówki,
- zwyrodnienie barwnikowe siatkówki,
- zespół suchego oka,
- zapalenie nerwu wzrokowego.
Co po wizycie u okulisty?
W zależności od indywidualnego przypadku oraz zaleceń lekarza po wizycie u okulisty pacjent musi przyjmować różnego rodzaju krople do oczu i/lub zgłosić się do optyka, aby dobrać odpowiednie okulary lub soczewki kontaktowe. Czasami konieczne bywają konsultacje z innym specjalistą (np. neurologiem). Zlecony może zostać zabieg w trybie ambulatoryjnym albo leczenie chirurgiczne (operacja zeza, usunięcie zaćmy).