MAGNETOTERAPIA
Czym jest magnetoterapia?
Magnetoterapia jest zabiegiem z zakresu medycyny fizykalnej, który umożliwia leczenie polem magnetycznym. Metoda ta wykorzystuje pozytywne oddziaływanie zmiennego pola magnetycznego o niskich częstotliwościach na organizm. W odróżnieniu od magnetostymulacji, polega na wykorzystaniu pola magnetycznego o wyższym natężeniu w trybie ciągłym lub impulsowym. Rehabilitacja polem magnetycznym wspiera procesy regeneracyjne – przyspiesza zrost kostny, łagodzi obrzęki i dolegliwości bólowe oraz skraca czas rekonwalescencji. Umożliwia skuteczną terapię bólu i obrzęku, jeszcze w fazie gojenia pozabiegowego. Pole magnetyczne z powodzeniem wykorzystywane jest zarówno w rehabilitacji pacjentów i terapii bólu.
Pole magnetyczne pobudza syntezę kolagenu, czyli białka, które wchodzi w skład naszej skóry, ścięgien, a nawet rogówki oka. Właśnie dlatego magnetoterapię wykorzystuje się między innymi w leczeniu chorób skóry, oczu i narządu ruchu. Podczas zabiegu pole magnetyczne przenika ciało docierając do każdej jego komórki, gdzie poprzez działanie na struktury błon komórkowych i procesy transportu jonów wspiera procesy naprawcze komórki ułatwiając przenikanie tlenu i substancji odżywczych do jej wnętrza.
W jaki sposób magnetoterapia pomaga pacjentom?
Terapia polem magnetycznym ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwobrzękowe i regeneracyjne. Ponadto, wśród biologicznych efektów pola magnetycznego wymienia się działanie osteogenetyczne, a więc przyspieszające zrost kości.
Magnetoterapia przynosi ulgę pacjentom wspierając proces gojenia ran i regeneracji tkanek. Działanie magnetoterapii na organizm opiera się o zastosowanie przebiegów o częstotliwości i natężeniu dostosowanym do indywidualnych potrzeb pacjenta. Pozytywne działanie magnetoterapii na tkanki miękkie i tkankę kostną wykorzystywane jest w terapii bólu oraz przyspieszaniu procesu gojenia po zabiegach i operacjach ortopedycznych. Oznacza to, że terapia polem magnetycznym niskiej częstotliwości jest skuteczną, a jednocześnie bezinwazyjną metodą rehabilitacji pacjenta. Zastosowana w przypadku chorób zwyrodnieniowych, jest w stanie zahamować toczący się w nich proces zwyrodnieniowy.
LASEROTERAPIA BIOSTYMULACYJNA
W celu pełnego zrozumienia działania laseroterapii biostymulacyjnej na tkanki, należy zwrócić uwagę na występujące w nazwie zabiegu słowo “biostymulacja”. Jest to stymulowanie organizmu za pomocą wybranego czynnika, w efekcje czego występują określone jego reakcje. W przypadku laseroterapii biostymulacyjnej stymulatorem jest niskoelektryczny laser, natomiast efektem jego zastosowania jest reganeracja tkanek. Wykorzystując tę bezbolesną i bezpieczną metodę uzyskujemy redukcję stanu zapalnego oraz zmniejszenie dolegliwości związane ze schorzeniem.
Czym jest laseroterapia biostymulacyjna?
Leczenie za pomocą promieniowania lasera to bezpieczna metoda fizykoterapii, która wywołuje w tkankach procesy regeneracyjne. Zabiegi są bezbolesne i bezpieczne, dlatego mogą być stosowane zarówno w przypadku chorób przewlekłych, jak i w stanach podostrych i ostrych.
W laseroterapii biostymulacyjnej, zwanej laseroterapią niskoenergetyczną wykorzystywane są urządzenia generujące promieniowanie laserowe z zakresu światła widzialnego i podczerwieni, których moc mieści się w przedziale od 1 do 500 mW.
W jaki sposób laseroterapia biostymulacyjna pomaga pacjentom?
Niskoenergetyczne promieniowanie laserowe działa przeciwbólowo, przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie. Laseroterapia biostymulacyjna jest od lat wykorzystywana w reumatologii i fizykoterapii. To metoda szczególnie polecana w przypadku trudno gojących się ran, owrzodzeń i w terapii bólu. Skuteczność zabiegów potwierdzają przeprowadzone badania. Wśród rodzajów terapii z wykorzystaniem lasera niskoenergetycznego można znaleźć zabiegi tzw. laseropunktury – zabiegu polegającego na stymulacji punktów aktywnych biologicznie za pomocą promieni laserowych. Laseropunktura, wykonywana za pomocą specjalnie zaprojektowanego światłowodu, nie wywołuje bólu, powikłań czy konieczności naruszania ciągłości skóry i innych tkanek pacjenta.
Laseroterapia niskoenergetyczna
wykazuje działanie:
- Przeciwobrzękowe
- Przeciwzapalne
- Usprawniające mikrokrążenie
- Przyspieszające odbudowę tkanek
- Pobudzające procesy odpornościowe
Ponadto, efektem stosowania zabiegów laseroterapii biostymulacyjnej jest m.in. zwiększenie poziomu endorfin, zwiększenie aktywności pompy sodowo-potasowej, wzmożona synteza ATP, DNA i RNA, sprawniejsze wchłanianie obrzęków limfatycznych, zwiększenie fagocytozy i angiogenezy oraz wzrost liczby mitochondriów w komórce (szybszy metabolizm komórkowy).
LASEROTERAPIA WYSOKOENERGETYCZNA
Laseroterapia wysokoenergetyczna wykorzystuje promieniowanie laserowe z zakresu długości fali 800 do 1100 nm. Szczególnie popularne są 808/810 nm i 980 nm, z których pierwsza długość fali jest źródłem efektu biostymulacyjnego, a druga prowadzi do lokalnego wzrostu temperatury tkanki. Jako graniczną wartość mocy, powyżej której możemy mówić o laseroterapii wysokoenergetycznej przyjęto 2W. Zastosowanie lasera wysokoenergetycznego może prowadzić do lokalnego wzrostu temperatury tkanki nie przekraczającej 42 stopni C.
Fala 808/810nm jest silnie pochłaniana przez cytochromy, zawarte w mitochondriach każdej komórki. Powoduje to aktywację łańcucha oddechowego i zapoczątkowuje procesy zwiększające produkcję ATP. Ponadto światło laserowe wpływa stymulująco na pobudzenie syntezy enzymów, co wiąże się z uzyskaniem efektów biostymulacyjnych.
Fala 980nm dla odmiany jest silnie pochłaniana przez wodę, co powoduje wzrost temperatury tkanek. Dzięki temu uzyskuje się zwiększenie metabolizmu, wzrost rozciągliwości włókien kolagenowych, zwiększenie przepuszczalności błon biologicznych a także działanie przeciwbólowe.
W jaki sposób laseroterapia wysokoenergetyczna pomaga pacjentom?
Laseroterapia pomaga w leczeniu schorzeń zlokalizowanych niemal na każdym obszarze ciała pacjenta ze szczególnym wskazaniem na terapię uporczywego, silnego bólu, gojenie ran, działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Ten rodzaj terapii pozwala nie tylko łagodzić objawy związane z patologicznymi zmianami występującymi w tkankach, lecz również skutecznie leczyć ich przyczyny.
Zastosowanie laseroterapii wysokoenergetycznej.
Jakie schorzenia leczy?
Laseroterapia wysokoenergetyczna wspiera gojenie i regenerację tkanek, aktywuje procesy metaboliczne komórek i przyspiesza mikrocyrkulację. Działa równie skutecznie w przypadku bóli mięśniowych, jak i w terapii uszkodzonych czy podrażnionych nerwów powiązanych z występowaniem ostrego, promieniującego bólu.
Terapia laserem wysokoenergetycznym wykorzystywana jest w leczeniu m.in. takich schorzeń jak:
- bolesność ścięgien piętowych – Achillodynia
- zapalenie rozcięgna podeszwowego
- skręcenie stawu, hallux
- zapalenie stawów, kaletki
- uszkodzenie łąkotek
- dyskopatia szyjna, rwa ramienna
- ostroga piętowa
- neuralgia nerwu międzyżebrowego i trójdzielnego
- stłuczenia, naderwanie więzadła/ścięgna
- chondromalacja rzepki
- lumbalgia – bóle okolicy lędźwiowo-krzyżowej
- rwa kulszowa – ischialgia
- zespół kanału stępu, zwyrodnienia stawów
ULTRADŹWIĘKI– SONOTERAPIA
Posiadamy PhysioGo.Lite COMBO – pozwala na wykonywanie zabiegów z zakresu elektroterapii, terapii ultradźwiękowej oraz terapii skojarzonej.
W dziedzinie elektroterapii aparat umożliwia wykorzystanie m.in. prądów uni i bipolarnych niskiej i średniej częstotliwości, impulsów IG, prądów EMS, fal H, impulsów eksponencjalych, stymulacji Hufschmidta i innych.
Z kolei w sferze sonoterapii urządzenie generuje fale ultradźwiękowe o częstotliwości 1 MHz, które pozwalają na leczenie głęboko położonych zmian chorobowych oraz 3 MHz umożliwiające terapię obszarów zmienionych chorobowo płytko pod powierzchnią skóry. Aparat wykonuje pracę w trybie emisji ciągłej (efekt termiczny) lub impulsowej (mikromasaż). W zależności od potrzeb użytkownika oraz powierzchni terapeutycznej, fale dźwiękowe mogą być emitowane za pomocą głowic GU-1 o powierzchni czoła 1 cm2, GU-5 o powierzchni czoła 5 cm2 oraz innowacyjnej bezobsługowej głowicy SnG o powierzchni czoła 17,3 cm2 lub 34,5 cm2 w zależności od wybranego trybu działania.
PhysioGo.Lite COMBO pozwala użytkownikowi na przeprowadzenie fonoforezy, terapii LIPUS oraz terapii kombinowanej czyli połączenia terapeutycznego działania elektroterapii oraz ultradźwięków symultanicznie w trakcie jednego zabiegu.
Czym jest sonoterapia?
Ultradźwięki oddziałują na tkanki mechanicznie (poprzez tzw. „wewnętrzny masaż tkankowy”), termicznie, biologicznie oraz chemicznie. Wpływ jaki ultradźwięki wywierają na organizm, czyni z sonoterapii znakomitą metodę fizykoterapii o działaniu miejscowym i ogólnoustrojowym. Zabiegi sonoterapii są szczególnie cenione za pozytywne efekty terapeutyczne w postaci działania przeciwbólowego oraz regeneracyjnego.
Ultradźwięki działają rozluźniająco na mięśnie oraz uelastyczniająco na tkanki zawierające kolagen (blizny, rozcięgna, ścięgna, więzadła i torebki stawowe). Przyspieszają również gojenie ran oraz leczenie stanów zapalnych. Są niezastąpione w fizykoterapii sportowej, wspierając regenerację tkanek po przeciążeniach i kontuzjach oraz dając ulgę w przypadku przykurczów i zwłóknień tkanki mięśniowej. Sonoterapia jest zabiegiem bezbolesnym, który trwa około 15 minut.
Jakie schorzenia leczy sonoterapia?
Wskazaniami do zastosowania terapii ultradźwiękowej są następujące schorzenia i dolegliwości:
- Choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa i stawów
- Przykurcze powięzi, więzadeł i mięśni
- Rwa kulszowa
- Przewlekłe stany zapalne
- Bóle różnego pochodzenia i nerwobóle
- Stany pourazowe (złamania, zwichnięcia, skręcenia)
- Zrosty kostne
- Reumatyzm
- Zespół Sudecka
- Uszkodzenie tkanek
- Obrzęki limfatyczne i krwiaki
- Ostroga piętowa
ELEKTROTERAPIA
W jaki sposób elektroterapia pomaga pacjentom?
Prąd elektryczny wykorzystywany w fizykoterapii ma wpływ na procesy elektrofizjologiczne zachodzące w komórkach organizmu. Najbardziej pożądanymi efektami leczniczymi są: pobudzanie nerwów i mięśni, przyspieszenie regeneracji tkanek, rozluźnienie mięśni, uśmierzanie bólu, leczenie stanów zapalnych i regeneracja tkanek. Z tego powodu jest stosowana zarówno w przypadku urazów sportowych i kontuzji, jak również w leczeniu chorób układu nerwowo-mięśniowego (dolegliwości zwyrodnieniowych, nerwobólów, artrozy czy stanów zapalnych splotów nerwowych). Elektroterapia jest także nieodłącznym elementem rehabilitacji osób niepełnosprawnych ruchowo.
Zastosowanie elektroterapii.
Jakie schorzenia leczy elektroterapia?
Mnogość zastosowań elektroterapii oraz jej pozytywny wpływ na organizm umożliwia osiąganie pozytywnych efektów terapeutycznych w przypadku wielu schorzeń i dolegliwości. Zabiegi elektroterapii poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych i usprawnienie krążenia krwi poprawiają odżywienie tkanek i ich zdolność do regeneracji. Zwiększają one również komfort osób cierpiących na schorzenia przewlekłe oraz wspierają rehabilitację pacjentów z uszkodzeniami narządów ruchu.
Elektroterapia działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo m.in. poprzez uwalnianie endorfin, działanie troficzne i tonizujące oraz aktywację mechanizmu bramki kontrolnej Walla i Melzacka.
Elektroterapia wspiera procesy zdrowienia
i rehabilitacji w następujących schorzeniach:
- Choroby układu ruchu – artroza, choroby zwyrodnieniowe, reumatyczne i dyskopatie, bóle kręgosłupa, osteoporoza, zapalenie stawów i tkanek okołostawowych;
- Choroby układu nerwowego – rwa kulszowa, rwa ramienna, przewlekłe zapalenia splotów i korzeni nerwowych, neuralgie, stany zapalne nerwów obwodowych, nerwobóle, stany podrażnienia korzeni nerwowych
- Choroby i stany patologiczne tkanek – blizny i przykurcze, gojenie ran i owrzodzeń, resorpcja wysięków, krwiaków i obrzęków;
- Obrażenia i kontuzje – złamania, urazy mięśni, dolegliwości bólowe związane z urazami;
- Osłabienie i upośledzenie pracy mięśni – zmniejszenie napięcia mięśni, elektrostymulacja mięśni odnerwionych, stymulacja mięśni zanikających, rehabilitacja spastycznego porażenia mięśni, leczenie zwiększonego napięcia mięśniowego, zwiększenie masy i siły mięśniowej.
KRIOTERAPIA CO2
Dwutlenek węgla, w odróżnieniu od innych czynników chłodniczych używanych w kriostymulacji, działa na organizm ludzki w dwojaki sposób:
- fizykalnie – jako nośnik zimna ochładza powierzchnię skóry powodując zwężenie naczyń krwionośnych
- biochemiczne – wchłaniany przez skórę wywiera silne działanie rozkurczowe na naczynia krwionośne (zwiększa dopływ tlenu do tkanek), działa uspokajająco, odprężająco oraz przeciwbólowo. Ta synergia daje niezwykłą skuteczność aparatu w zabiegach terapeutycznych.
ŚWIATŁOLECZNICTWO
Zabiegi wykorzystujące promieniowanie ultrafioletowe, widzialne lub podczerwone polegają na naświetlaniu całego ciała lub jego wybranego obszaru. W zależności od zastosowanego rodzaju promieniowania otrzymujemy inne efekty terapeutyczne.
Wpływ terapii promieniowaniem podczerwonym na tkanki obejmuje:
- przyspieszenie gojenia,
- skrócenie okresu choroby – pobudzenie procesów immunologicznych,
- złagodzenie dolegliwości bólowych, eliminacja stanów zapalnych,
- złagodzenie skutków choroby, bólu, ograniczenie zakresu i siły dolegliwości,
- skrócenie okresu rekonwalescencji.
Zastosowanie lecznicze:
- podostre i przewlekłe stany zapalne stawów,
- wzmożone napięcie mięśni,
- podostre i przewlekłe zapalenia okołostawowe,
- przykurcze, blizny, zrosty,
- bóle mięśniowe,
- podostre i przewlekłe stany zapalne nerwów obwodowych,
- parestezje,
- odmrożenia,
- półpasiec,
- trądzik młodzieńczy i różowaty,
- stany po oparzeniach,
- zapalenie zatok szczękowych,
- zaburzenia skórne, czyraczność, zakażenia gruczołów łojowych,
- trudno gojące się rany.
MASAŻ LIMFATYCZNY
Drenaż limfatyczny ma dobroczynne działanie na organizm usprawniając funkcjonowanie układu krążeniowego, odpornościowego oraz nerwowego. Pozytywnie wpływa na pracę serca, mięśni, a także na nastrój działając relaksująco i odprężająco.
- Drenaż limfatyczny zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu limfatycznego, a tym samym odpornościowego.
- Odpowiednio opracowany algorytm uspokaja i relaksuje.
- Zwiększone dostarczanie tlenu i składników odżywczych do narządów poprzez stymulację przepływu żylnego i limfatycznego.
- Szybsze usuwanie produktów metabolicznych, eliminacja objawów zastoju, wchłanianie obrzęków.
- Ułatwia pracę serca dzięki zmniejszeniu oporu przepływu tętniczego.
- Wspiera leczenie chorób układu nerwowego (porażenia spastyczne, stany po przewlekłych zapaleniach nerwów lub splotów nerwowych, porażenia nerwów obwodowych, stany po urazach ośrodkowego układu nerwowego).
Drenaż limfatyczny coraz częściej stosowany jest jako podstawowy oraz wspomagający zabieg w medycynie estetycznej. Do najważniejszych wskazań estetycznych należą:
- Cellulit
- Zapobieganie powstawaniu żylaków
- Obrzęk tłuszczowy
- Zespół ciężkich nóg
- Detoksykacja
- Poprawa odżywienia skóry