USG Doppler kończyn górnych i dolnych – wskazania
-
- zmian miażdżycowych,
-
- żylaków kończyn dolnych,
-
- zakrzepicy żylnej,
-
- owrzodzeń żylnych,
-
- stanów pourazowych kończyn górnych/dolnych w przypadku podejrzenia uszkodzeń naczyń,
-
- zatorów żylnych i tętniaków.
USG Doppler kończyn dolnych jest także wykonywane jeśli u pacjenta występują niepokojące objawy w postaci bólu kończyn, drętwienia i zaburzeń czucia, obrzęków oraz uczucia ciężkości nóg. Badanie przeprowadza się w przypadku problemów z gojeniem się ran, a także kontrolnie po niektórych zabiegach flebologicznych oraz kardiologicznych.
USG Doppler żył kończyn dolnych – przeciwwskazania
USG Doppler kończyn dolnych i górnych – podobnie jak inne badania USG – jest bezpieczne, zupełnie bezbolesne i nieinwazyjne. Jeśli istnieją takie wskazania, można przeprowadzać go u kobiet w ciąży, dzieci czy osób w podeszłym wieku. Nie ma również wielu przeciwwskazań do jego wykonywania – jedynym jest tak naprawdę obecność na skórze świeżych ran czy owrzodzeń, z których sączy się krew czy płyny ustrojowe. Po zagojeniu ran pacjent może zgłosić się na badania.
USG Doppler kończyn górnych i dolnych – jak się przygotować?
USG Doppler żył kończyn dolnych i górnych nie wymaga szczególnych przygotowań. Oczywiście warto mieć ze sobą wyniki wcześniej wykonanych badań oraz dokumentację medyczną. Dla własnego komfortu oraz sprawnego przeprowadzenia badania, najlepiej jest ubrać luźną, wygodną odzież, którą będzie można ławo zdjąć, odsłaniając diagnozowaną okolicę.