Specjaliści:
Cukrzyca jest zaliczana do chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Wyróżnia się kilka rodzajów cukrzycy, z czego wyróżniamy dwa zasadnicze. Cukrzyca typu 1 to choroba autoimmunologiczna, w której przebiegu trzustka pacjenta nie produkuje insuliny. Cukrzyca typu 2 jest natomiast chorobą metaboliczną, w której trzustka co prawda produkuje insulinę, ale organizm staje się oporny na jej działanie. Osobnym rodzajem cukrzycy jest tzw. cukrzyca ciążowa, którą – jak sama nazwa wskazuje – diagnozuje się u kobiet spodziewających się dziecka. Diabetologia zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem wszystkich typów cukrzycy.
Diabetolog – kiedy zgłosić się do lekarza?
Do diabetologa należy się zgłosić, jeżeli rutynowe badanie poziomu cukru we krwi – wykonywane np. podczas badań kontrolnych czy okresowych – daje nieprawidłowe wyniki. Norma stężenia cukru we krwi to od 70 do 99 mg/dl. Jeżeli wynik badania na czczo to od 100 do 125 mg/dl, mamy do czynienia ze stanem przedcukrzycowym. Jeżeli stężenie cukru we krwi w badaniu wykonanym na czczo dwukrotnie przekracza 126 mg/dl, można podejrzewać cukrzycę.
Konsultacje z diabetologiem mogą zalecić lekarze różnych specjalności – ginekolog opiekujący się ciężarną z nieprawidłowymi wynikami stężenia cukru we krwi, specjalista chorób wewnętrznych, gastrolog czy chirurg przed planowaną operacją.
Diabetolog – jakie objawy powinny zaniepokoić?
Nieprawidłowy pomiar cukru we krwi jest najbardziej jednoznacznym objawem sugerującym cukrzycę. Ta choroba może jednak dawać również inne objawy, które powinny skłonić do wizyty u specjalisty z zakresu diabetologii. Można wśród nich wymienić:
- przewlekłe zmęczenie,
- senność,
- częstomocz,
- napady głodu,
- uczucie ciągłego pragnienia,
- częste infekcje intymne,
- grzybicę skóry,
- zmiany skórne,
- nocne skurcze łydek.
Jak przebiega wizyta u diabetologa?
Przebieg wizyty u diabetologa zależy od tego, czy pacjent zgłasza się w celach diagnostycznych, czy kontrolnych. Jeżeli u pacjenta podejrzewa się insulinooporność lub cukrzycę, lekarz zapoznaje się z dotychczasową dokumentacją medyczną, przeprowadza szczegółowy wywiad, wykonuje pomiar cukru we krwi, czasami zleca również inne badania. Na podstawie wyników stawia diagnozę oraz dobiera odpowiednie metody leczenia.
Kontrolne wizyty u diabetologa mają na celu przede wszystkim sprawdzenie, czy pacjent stosuje się do zaleceń i czy leczenie przynosi rezultaty. Diabetolog kontroluje także, czy u osoby chorej na cukrzycę nie pojawiają się powikłania – w razie potrzeby kieruje pacjenta na konsultacje do innych specjalistów lub wdraża odpowiednią terapię.
Jakie choroby diagnozuje diabetolog?
Diabetolog zajmuje się diagnostyką i leczeniem:
- stanów przedcukrzycowych,
- cukrzycy typu 1,
- cukrzycy typu 2,
- cukrzycy ciążowej,
- kwasicy ketonowej,
- powikłań cukrzycy (uszkodzeń wzroku, stopy cukrzycowej, niewydolności nerek, choroby niedokrwiennej serca)
- współistniejących z cukrzycą zaburzeń metabolicznych (otyłość, zaburzenia lipidowe).
Diabetolog – co po wizycie?
Po wizycie u diabetologa należy wdrożyć wszystkie jego zalecenia. Najważniejszym elementem leczenia cukrzycy jest zwykle przyjmowanie leków doustnych lub w odpowiednich odstępach czasu ściśle określonych dawek insuliny, która normuje poziom cukru we krwi. Można to robić poprzez samodzielnie wykonywane iniekcje albo przy użyciu tzw. pompy insulinowej, czyli niewielkiego urządzenia, które automatycznie uwalnia do organizmu odpowiednie ilości insuliny. Oprócz tego konieczne są także przestrzeganie ustalonych z diabetologiem zasad diety oraz aktywność fizyczna. Należy również stawiać się na wizyty kontrolne.