Specjaliści:
Chirurg – kiedy zgłosić się do lekarza?
Chirurg ogólny zajmuje się m.in. wykonywaniem zabiegów chirurgicznych w znieczuleniu miejscowym i ogólnym, przeprowadzaniem zabiegów diagnostycznych (np. biopsji tkanek, wycinanie zmian skórnych), leczeniem wrastających paznokci i stopy cukrzycowej, oczyszczaniem i szyciem ran, kontrolowaniem gojenia się ran, zdejmowaniem szwów itp.
Do chirurga należy się zgłosić, gdy występują bóle brzucha, szczególnie przy podejrzeniu zapalenia wyrostka robaczkowego czy zapalenia uchyłków, bóle nóg podczas chodzenia, mogące być objawem zakrzepicy żylnej, kiedy pojawi się konieczność usunięcia ciała obcego wycięcia znamienia czy guzka, kiedy trzeba zdjąć szwy, a także w celu ustalenia, czy w przebiegu choroby np. nowotworowej lub zapalnej istnieje konieczność przeprowadzenia operacji.
Chirurg – z jakimi objawami zgłosić się do lekarza?
- bólami brzucha,
- żylakami kończyn dolnych, również przy podejrzeniu zakrzepicy,
- trudno gojącymi się ranami,
- ciałami obcymi wbitymi w tkanki ciała (drzazgi, gwoździe, ostrza noża)odleżynami,
- oparzeniami,
- ropniami i wrzodami wymagającymi specjalistycznego leczenia,
- ranami pooperacyjnymi,
- urazami mechanicznymi tkanek,
- guzkami,
- zmianami skórnymi zakwalifikowanymi do wycięcia,
- paznokciem wrastającym,
- stopą cukrzycową,
- bliznami wymagającymi leczenia.
Chirurg – jak przebiega wizyta?
Przebieg wizyty u chirurga ogólnego może być różny – w zależności od tego, z jakim problemem zgłasza się pacjent.
Jeżeli wizyta ma charakter konsultacyjny, pacjent powinien mieć ze sobą wyniki wszystkich przeprowadzonych wcześniej badań – zarówno laboratoryjnych, jak i obrazowych. Na podstawie wyników oraz wywiadu z pacjentem zostaje podjęta decyzja o konieczności dalszej diagnostyki, konsultacji z innymi specjalistami, zakwalifikowaniu pacjenta do operacji czy wykonaniu zabiegu w trybie ambulatoryjnym.
Jeśli pacjent zgłasza się do chirurga ogólnego w celu przeprowadzenia określonej procedury, lekarz – po zapoznaniu się z ewentualną dokumentacją oraz rozmowie z pacjentem kwalifikuje go do określonego zabiegu i przystępuje do jego wykonania. Może to być np. zdjęcie szwów, zmiana opatrunku czy usunięcie ciała obcego z tkanek organizmu.
Chirurg – co po wizycie?
Po wizycie u chirurga należy stosować się do jego zaleceń. Konieczne może być wykonanie określonych badań, konsultacja z innym lekarzem, stosowanie określonych leków czy zgłoszenie się na operację do szpitala. Czasami wskazana jest także wizyta kontrolna.
Do chirurga ogólnego możemy również udać się, gdy zajedzie potrzeba drobnego zabiegu, takiego jak:
- nacięcie ropnia,
- usuwanie zmian skórnych,
- zszycie ran.
Takie zabiegi wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.