Kompleksowa diagnostyka
Ultrasonografia-USG/ USG doppler (USG żył)
Ultrasonografia jest badaniem nie tylko bezpiecznym, bezbolesnym i bezinwazyjnym, ale też niezwykle przydatnym. USG, to jedno z najczęściej wykonywanych badań obrazowych. Jest tak bezpieczna, że prawie nie ma do niej przeciwwskazań, a przy tym stanowi nieocenione narzędzie diagnostyczne o bardzo wielu różnych zastosowaniach. Badanie to ma jednak swoje ograniczenia, czasem wymaga też odpowiednich przygotowań. Przed samym badaniem należy pozostawać na czczo przez 6-7 godz. oraz trzeba wypić spore ilości niegazowanej wody, tak aby podczas badania pacjent odczuwał potrzebę wyjścia do toalety.
Badanie ultrasonograficzne (USG):
- USG jamy brzusznej,
- USG nerek,
- USG układu moczowego,
- USG gruczołu krokowego,
- USG jam opłucnowych,
- USG tarczycy,
- USG węzłów chłonnych szyi, pachowych, pachwinowych,
- USG ślinianek,
- USG tkanek miękkich,
- USG piersi,
- USG ginekologiczne,
- USG stawów biodrowych u dzieci,
- USG doppler (USG żył).
Pracujemy przy użyciu USG Samsung V7. Jest on wyposażony w zaawansowane funkcje do oceny zdrowia pacjenta, które ułatwiają wykonywanie precyzyjnych badań diagnostycznych i zwiększają przepustowość.
Wzbogacone funkcje diagnostyczne zapewniające dokładność i precyzję!
Spirometria
Spirometria jest badaniem pozwalającym sprawdzić objętość płuc i wykryć ewentualne zmiany patologiczne. Dzięki temu badaniu można wcześnie zdiagnozować poważne choroby układu oddechowego i wdrożyć leczenie. Jest to bardzo ważne narzędzie w diagnozowaniu astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Badanie jest wykonywane przy użyciu spirometru Geratherm Spirostik Blue.
Przed badaniem, aby uzyskać obiektywne i wiarygodne wyniki, należy:
- zaprzestać palenia tytoniu na 24 godziny (min. 2 godz. przed badaniem),
- nie spożywać alkoholu 4 godziny przed badaniem,
- nie pić kawy i herbaty 4 godziny przed badaniem,
- nie spożywać zbyt obfitych posiłków 2 godziny przed badaniem,
- założyć luźne, niekrępujące ubranie pozwalające na swobodne ruchy klatki piersiowej i przepony (unikać krawatów, gorsetów, poluzować pasek w spodniach),
- powiadomić personel o przyjętych lekach.
Otoskopia
Najczęstszymi objawami mówiącymi o tym, że z uchem dzieje się coś niedobrego, jest ból, zaczerwienienie małżowiny usznej, gorączka czy też wyciek wydzieliny z ucha. W takiej sytuacji konieczna jest wizyta u lekarza, aby mógł dokładnie obejrzeć ucho i stwierdzić czy rzeczywiście dzieje się coś niepokojącego. Badaniem, dzięki któremu lekarz jest w stanie dokładnie obejrzeć kanał słuchowy jest otoskopia.
Badanie otoskopowe, polega na wziernikowaniu ucha za pomocą specjalnego urządzenia — otoskopu. Otoskop Riester to z kolei przyrząd, który wyposażony jest w urządzenie optyczne oraz w źródło światła, dzięki czemu, za pomocą specjalnego wziernika wprowadzanego do ucha, lekarz jest w stanie bardzo dokładnie obejrzeć przewód słuchowy zewnętrzny oraz ucho środkowe. Wzierniki do badania otoskopowego są w różnych rozmiarach uzależnionych od wielkości ucha pacjenta — węższe wzierniki są przeznaczone dla niemowląt i małych dzieci, zaś szersze dla dzieci starszych i ludzi dorosłych.
OCT optyczne
Tomograf okulistyczny łączy kilka urządzeń. Aparat oferuje kompletny zestaw badań gałki ocznej, od rogówki po siatkówkę, za pomocą jednego, kompaktowego urządzenia. Daje możliwość wykonywania kwantynacji i pomiarów, a także monitorowanie zmian chorobowych zarówno przedniego, jak i tylnego odcinka (włącznie z pomiarami długości osiowej gałki ocznej).
Urządzenie posiada funkcje:
- kolorowa funduskamera;
- możliwość jednoczesnego wykonywania zdjęć dna oka i badań OCT;
- wysokiej jakości aparat OCT/OCT-A z funkcją eye-tracking’u;
- możliwość wykonania biometrii i topografii rogówki.
Jednoczesne wykorzystanie wysokiej jakości obrazów OCT siatkówki i kolorowych zdjęć dna oka poszerzają uniwersalność urządzenia w znaczący sposób. Ponadto urządzenie zwiększa pewność diagnostyczną, a także skraca i upraszcza procedurę wykonywania badań.
Kompleksowe narzędzia diagnostyczne, takie jak analiza morfologii tarczy nerwu wzrokowego z wykorzystaniem skali DDLS, analiza grubości włókien nerwowych i komórek zwojowych, pozwalają na szybkie wykrywanie zmian jaskrowych oraz śledzenie postępów leczenia.
Próba wysiłkowa
Jest to podstawowe badanie wysiłkowe w diagnostyce choroby wieńcowej. Jeśli pacjent cierpi na bóle w klatce piersiowej o niewiadomej przyczynie, z całą pewnością specjalista zaleci próbę wysiłkową. Podobnie gdy istotna jest ocena skuteczności prowadzonego leczenia lub/i określenie rokowania pacjenta po przebytym zawale. Próba wysiłkowa służy również do kontroli pacjenta z wszczepionym rozrusznikiem serca.
W przypadku sportowców próba wysiłkowa jest niezbędna dla bezpieczeństwa zawodnika. Pozwala bowiem ocenić stopień wytrenowania sportowca oraz dostosować treningi do jego możliwości.
Przeciwwskazania do badania:
- ból dławicowy w dniu badania lub do 48 h przed nim,
- zawał serca w ciągu 7 dni przed badaniem,
- niestabilna choroba wieńcowa,
- niekontrolowane zaburzenia rytmu serca,
- stenoza aortalna,
- zwężenie głównej lewej tętnicy wieńcowej,
- świeże procesy zakrzepowe,
- ostry zator płucny
- tętniak rozwarstwiający aorty,
- ostre choroby zakaźne,
- zaburzenia elektrolitowe,
- silne upośledzenie psychiczne – utrudniające kontakt i wykonanie badania,
- ciąża.
Jak właściwie należy przygotować się do badania?
- zabrać ze sobą luźne, wygodne ubranie (ubranie powinno być tak dobrane, by pacjent mógł się swobodnie rozebrać do pasa w celu przyklejenia elektrod do skóry klatki piersiowej w okolicy mostka).
- ważne jest założenie wygodnych, wiązanych butów sportowych
- w dniu badania posiłek powinien być lekki. Należy spożyć go najpóźniej 2 h przed badaniem. Należy wystrzegać się picia mocnej herbaty, kawy i palenia papierosów.
Przebieg badania
Pacjent jest oklejony elektrodami i podłączony do urządzenia EKG, znanego z badania EKG spoczynkowego. Porusza się na bieżni. W trakcie próby ma on również mierzone ciśnienie tętnicze. Osoba badana może oddychać w układzie półzamkniętym, a wydychane powietrze będzie badane osobno. Podczas badania co 3 minuty zwiększa się obciążenie i obserwuje się wykres z elektrokardiografu. Kontroluje się również samopoczucie pacjenta – także po zakończeniu wysiłku. Badanie ekg wysiłkowe kończy się w momencie uzyskania kryteriów wymaganych do przerwania testu lub gdy pacjent odmawia wykonania dalszej części badania. W przypadku sportowców, gdy jedynym powodem testu wysiłkowego jest ustalenie wydolności fizycznej, można stosować 6-minutowy wysiłek. W trosce o bezpieczeństwo pacjenta obciążenie zwiększa się stopniowo.
Holter EKG
Kluczowym i najciężej pracującym organem w naszym ciele jest oczywiście serce, dzięki któremu wszystkie komórki zaopatrywane są w tlen i substancje odżywcze.
Niestety, w dzisiejszych czasach cały układ krążenia często jest mocno nadwyrężany, co powoduje zaburzenia jego pracy i trudności w codziennym funkcjonowaniu.
By dokonać wiarygodnej oceny pracy mięśnia sercowego konieczny jest odpowiednio długi pomiar jego pracy. Możliwe jest to dzięki badaniu jakim jest holter EKG.
Holter EKG to badanie elektrycznej czynności serca, które przeprowadzane jest przez minimum 24 godziny, a w niektórych przypadkach nawet przez kilka dni. Dzięki ciągłemu zapisowi pracy serca możliwa jest ocena dynamicznych zmian zachodzących w mięśniu sercowym i zdiagnozowanie utajonych zaburzeń, których nie można wykryć w standardowym, spoczynkowym badaniu EKG. Holter umożliwia ocenę pracy serca również w trakcie snu. Jest to istotne ponieważ w niektórych przypadkach to właśnie tylko wtedy dochodzi do poważnych zaburzeń jego funkcji.
Jak przebiega badanie?
W celu przeprowadzenia badania montuje się pacjentowi specjalną aparaturę rejestrującą, wielkości niedużego telefonu, dzięki czemu nie utrudnia ona codziennego funkcjonowania. Po odpowiednim przygotowaniu skóry na klatce piersiowej, montowane są specjalne elektrody połączone z rejestratorem. W zależności od rozpoznania i zgłaszanych objawów pacjent nosi rejestrator od 24h do kilku dni.
W trakcie badania holter EKG konieczne jest prowadzenie dziennika aktywności oraz notowanie wszelkich objawów tj. zasłabnięcia, arytmia czy ból w klatce piersiowej. W trakcie badania należy wykonywać wszystkie codzienne czynności, wskazane jest normalne pójście do pracy, a nawet uprawianie sportu czy innego wysiłku fizycznego, który stanowi element naszej rutyny.
Po odłączeniu aparatury, wszystkie zarejestrowane dane są zgrywane do komputera i interpretowane przez lekarza kardiologa.
Przygotowanie do badania holterem EKG
Holter EKG nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. Niewskazane jest natłuszczanie ciała balsamem lub oliwką, które może utrudniać przymocowanie elektrod. Z tego samego powodu u mężczyzn z owłosionym torsem konieczne może być zgolenie włosów.
Badanie nie wymaga odstawienia przyjmowanych na stałe leków, a także nie wymaga stosowania żadnych dodatkowych środków farmaceutycznych. Na czas badania holter EKG warto wybrać luźniejsze ubrania, pod którymi łatwo będzie ukryć aparaturę.
Wyjątek stanowią pacjenci z rozrusznikiem serca, którzy przed badaniem muszą dostarczyć paszport urządzenia, z jego aktualnymi parametrami.
W trakcie samego badania nie należy otwierać rejestratora ani ciągnąć za przewody odchodzące od elektrod, ani ich najbliższej okolicy, ponieważ może to zaburzać rejestrowane pomiary.
Ze względu na fakt, iż aparatura rejestrująca nie jest wodoszczelna, w trakcie badania nie wolno się kąpać.